Pamiętniki chłopów
1935 rok
Źródło stanowi zbiór pamiętników chłopów polskich z okresu międzywojennego, zebranych w ramach projektu Instytutu Gospodarstwa Społecznego w Warszawie. Dokumenty te stanowią przejmujący obraz polskiej wsi w obliczu kryzysu gospodarczego, ubóstwa i trudnych warunków życia.
Pamiętniki ukazują codzienne zmagania chłopów z niewypłacalnością, rosnącymi podatkami, niedostatkiem żywności i pracy, a także wskazują na powszechne problemy społeczne, takie jak analfabetyzm, brak dostępu do opieki medycznej i trudności w wychowaniu dzieci. Dokumenty te są cennym źródłem informacji o życiu codziennym na polskiej wsi w latach 30. XX wieku.
Urywek z pamiętnika:
Nr. 14. Cieśla wiejski na karłowatem paromorgowem gospodarstwie w pow. łaskim . . . .str. 178
...Największem złem, które przyczyniło się do strasznej nędzy wsi, to brak pracy dla bezrolnych i małorolnych, których ten brak
pracy popchnął na dno nędzy. Drugim zaś złem i to prawie największym to nieopłacalność produktów rolnych i hodowli przy
wysokich cenach wyrobów przemysłowych, oraz brak taniego kredytu przez co każdy rolnik zmuszony zaraz po zbiorach zboże za
bezcen wyprzedać. Trzecim to nadmierne ciężary podatkowe, które coraz stają się większe w najrozmaitszych formach i rodzajach.
To są trzy najgłówniejsze bolączki wsi. Za nimi zaś stoi cały szereg innych, których za długo byłoby wymieniać.
Dn. 28 lutego 1933 r.
Książka dostępna na stronie: https://www.bibliotekacyfrowa.pl/Content/78719/III_POL_289_27217.pdf